بسم الله الرحمن الرحیم

به نام خداوند جان آفرین ، حکیم سخن در زبان آفرین

مقدمه

Godot ، یک نرم افزار بازی سازی یا اصطلاحا Game Engine    رایگان و مبنع باز است که  توسط دو برنامه نویس به نام های  Ariel Manzur و Juan Linietsky و به وسیله زبان برنامه نویسی قدرتمند C++ توسعه داده شده است . سازندگان Godot آن را تحت گواهینامه ی رسمی MIT ( MIT License ) در اختیار عموم قرار گرفته است .

گواهینامه ی MIT یکی از آزادترین گواهینامه های نرم افزاری است ، بنابراین تحت این گواهینامه شما اجازه دارید  :

  • برنامه ها ( بازی هایی ) که توسط Godot می سازید را بدون پرداخت هیچ گونه حق استفاده ای به سازندگان Godot ، به هر صورتی ( رایگان ، تجاری یا ... ) به اشتراک بگذارید 
  • شما می توانید کدهای منبع Godot را تغییر بدهید ، به آن ویژگی های جدید اضافه کنید و یا حتی با استفاده از آن یک Game Engine جدید با نامی دیگر بسازید و منتشر کنید .

این Game Engine برای سیستم عامل های مختلف از جمله Windows ، Mac ، Linux عرضه شده و با استفاده از آن می توانید بازی هایی برای پلتفرم های مختلفی مثل Android ، Windows ، iOS ، HTML 5 بسازید .

سازندگان Godot ،  آن را اینگونه توصیف کرده اند :

« Godot یک Game Engine پیشرفته با ویژگی های بسیار زیاد است که می توان از آن به عنوان پلتفرمی برای توسعه ی بازی های دو بعدی و سه بعدی استفاده کرد . این Game Engine مجموعه ی بزرگی از ابزارهای پایه ای و ضروری برای توسعه ی بازی ها در اختیار شما قرار می دهد که می توانید به وسیله ی آن روی طراحی بازی تمرکز کنید نه اینکه مجبور باشید چرخ را دوباره اختراع کنید ! »

البته Godot بیشتر برای ساخت بازی های دوبعدی و بازی های دو نیم بعدی و نهایتا بازی های سه بعدی بسیار ساده کاربُرد دارد و نباید انتظار داشته باشید که این Game Engine همان امکانات و قدرت Game Engine های قدرتمند سه بعدی رایج را در اختیار شما بگذارد .

به خاطر ساختار نسبتا خاص این Game Engine ( در ادامه با آن آشنا می شوید ) یادگیری و کار با آن ساده است و با کمی وقت گذاشتن می توانید بر آن مسلط شوید و تقریبا هر بازی دو بعدی که خواستید را بسازید . البته باید توجه داشته باشید که در هنگام نوشتن این آموزش فرض کردم که شما حداقل با یک زبان برنامه نویسی رایج ( سی ، جاوا ، سی شارپ ، پی اچ چی ، پایتون یا ... ) آشنا هستید و مفاهیم پایه ی برنامه نویسی رویه ای و شی گرا را می دانید و با مفاهیمی از جمله ی Event System آشنا هستند . در طی آموزش سعی کرده ام همه چیز را به صورت شرح دهم و تا جای ممکن کمی در مورد این مباحث صحبت کنم ، ولی اگر کاملا تازه کار هستید ، بهتر است در مورد اصول برنامه نویسی کمی تحقیق کنید و بعد به سراغ بازی سازیی بیاید ، زیرا بازی سازی به خاطر طبیعت ذاتا پیچیده و پویایی که دارد ، جزء سخت ترین مباحث در برنامه نویسی است .

 

برای اینکه اول کار با مشکل مواجه نشید ، توی این آموزش از تصاویر زیادی استفاده کردم ، و به علت نبود وقت ، امکان آپلود تصاویر وجود نداشت ، به همین دلیل این آموزش رو به صورت یک فایل pdf با حجم 1.5 مگابایت در اختیار شما قرار می دهم .

 

توی این آموزش این مطالب رو فرا می گیرید :

  1. دانلود و نصب Godot
  2. ساخت اولین پروژه و ذخیره آن
  3. پیکربندی پروژه و اجرای آن
  4. فراگرفتن نحوه ی آدرس دهی منابع و فایل ها در Godot
  5. اضافه کردن « گره ها » به پروژه
  6. اضافه کردن اسکریپت به گره ها
  7. کُد نویسی اسکریپت
  8. وارد کردن یکی از پروژه های نمونه ( Platformer ) به درون ویرایشگر Godot

 

در صورتی که خطای نگارشی ، املایی دیدید ، با ما تماس بگیرد .

 

لینک دانلود فایل : 1- آموزش Godot - ساخت اولین پروژه